Beryl Kasırgası, Karayipler’i çok sert vurdu

Atlantik Okyanusu’nda oluşan ve Karayipler’i vuran Beryl Kasırgası’nın şiddeti kategori 5’e yükselirken, Saint Vincent ve Grenadinler’de bir kişinin öldüğü ve daha fazla can kaybının yaşanabileceği açıklandı. 

ABD Ulusal Kasırga Merkezi’nden (NHC) yapılan açıklamada, Beryl Kasırgası’nın hızının saatte 257 kilometreye yükseldiği ve Karayipler’de bulunan Grenada’ya bağlı Carriacou Adası’na ulaştığı ifade edildi.

Şiddetli yağış ve fırtınaya neden olan kasırga, çok sayıda binanın çatısının uçmasına, elektrik direklerinin ve ağaçların devrilmesine neden oldu. Saint Vincent ve Grenadinler Başbakanı Ralph Gonsalves, bir kişinin öldüğünü ve daha fazla can kaybının yaşanabileceğini açıkladı. Başbakan Gonsalves, ülkedeki elektriğin ve suyun kesik olduğunu ve Union Adası’ndaki yerleşim alanlarının yüzde 90’ının zarar gördüğünü belirtti. 

NHC’den yapılan açıklamada, “Önümüzdeki birkaç gün içinde kasırga şiddetinde dalgalanmalar olması muhtemel, ancak Beryl’in Çarşamba günü Orta Karayipler’e doğru hareket edip Jamaika yakınlarından geçmesiyle birlikte hala büyük kasırga yoğunluğuna yakın olması bekleniyor” denildi. Yetkiler tarafından yapılan uyarıların dikkate alınması gerektiği vurgulandı. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir